COASIGURAT IN 2020

Standard

coasigurat


CALITATEA DE COASIGURAT IN 2020. CARE SUNT CONDITIILE?


Pentru a prezenta conditiile in care este valabila calitatea de coasigurat in anul 2020, facem referire la actualizarea informatiilor privind coasiguratii in sistemul public de sanatate pentru 2020. Un angajat al firmei care actualizeaza datele doreste sa stie daca sotia lui poate avea calitatea de coasigurat in conditiile in care in luna noiembrie si decembrie 2019 a primit de la firma la care a fost angajata cu cativa ani in urma aproximativ 10.000 de lei reprezentand dividende si transfer titluri de valoare. 
De asemenea, persoana in cauza urmeaza sa mai primeasca aproximativ 4000 de lei din aceleasi surse in luna martie. In ce masura persoana respectiva (sotia angajatului) ar putea avea calitatea de coasigurat in aceasta situatie?
Raspunsul specialistului:
Conform art. 224 lit. b) din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii sunt asigurati fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.
Astfel, calitatea de coasigurat este conditionata de neobtinerea de venituri.
Astfel, sotia salariatului, respectiv persoana pe care salariatul o are in intretinere, pentru a avea calitatea de coasigurat trebuie sa nu realizeze niciun venit.
Conform art. 11 lit. e) din Normele metodologice pentru stabilirea documentelor justificative privind dobandirea calitatii de asigurat, din 29.11.2018 aprobate prin OCNAS 1549/2018 documentele necesare sunt:
⁻ act de identitate valabil la data solicitarii original si in copie,
⁻ documente care sa ateste relatia de rudenie sau casatoria cu persoana asigurata,
⁻ declaratie pe propria raspundere a coasiguratului din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii,
⁻ declaratie pe propria raspundere a persoanei asigurate (in speta prezentata aceasta persoana este salariatul) prin care aceasta declara ca are in intretinere persoana respectiva.
 
Astfel, sotia salariatului va putea avea calitatea de coasigurat in momentul in care nu mai obtine niciun venit.

 Raspuns oferit de Gabriela Dita, consilier juridic, pentru PortalCodulMuncii.ro